Szukaj

Oceń nasz sklep!
Sklep DecouArt.pl - opinie klientów


Zdobienie przedmiotu techniką decoupage z użyciem jednoskładnikowego preparatu do spękań.

Potrzebujemy:


    - Crackle medium – preparat do spękań jednoskładnikowy

    - Klej do decoupage

    - Lakier akrylowy, ochronny

    - Farba akrylowa jasna (np. kość słoniowa)

    - Farba akrylowa ciemna (np. brązowa)

    - serwetka papierowa

    - przedmiot, który chcemy ozdobić

    - ostre nożyczki

    - dowolny pędzel płaski do nakładania preparatów, do nakładania farb możemy użyć pędzelka
    gąbkowego lub kuchennej gąbeczki

decoupage zestaw startowy 
Instrukcja:

  1. Przygotowanie powierzchni przedmiotu – odtłuszczanie, wyrównanie / zmatowienie papierem ściernym (w zależności od rodzaju przedmiotu).
  2. Malowanie przedmiotu ciemną farbą akrylową. Jeśli przedmiot jest z surowego drewna, należy go pokryć co najmniej 2 razy (pierwsza warstwa zostanie wchłonięta).
  3. Nałożenie dość grubej warstwy preparatu do spękań – w miejscu którym chcemy uzyskać spękania. Pozostawić do wyschnięcia (można też podsuszyć suszarką).
  4. Nakładanie warstwy farby jasnej. Farba zacznie pękać prawie natychmiast (ukazując w pęknięciach ciemną farbę spodnią), więc należy ją nakładać zdecydowanymi ruchami i nie poprawiać w już pomalowanych miejscach! Spękania zależą od sposobu nakładania farby, więc jeśli jasną farbę nałożymy pędzlem będą one zgodne z jego ruchami. Natomiast jeśli farbę nałożymy przy pomocy gąbki, spękania będą nieregularne.
  5. Z serwetki wycinamy lub wydzieramy wybrany motyw (aby ułatwić wydzieranie można obrysować motyw zamoczonym w wodzie cienkim pędzelkiem). Usuwamy niepotrzebne warstwy serwetki, zostawiając tylko warstwę z nadrukiem.
  6. Przykładamy motyw z serwetki do przedmiotu i pokrywamy delikatnie klejem, kierując się od środka do zewnątrz motywu. Ewentualne pęcherzyki powietrza i zmarszczki można usuwać przy pomocy pędzla lub palca, uważając jednak by nie uszkodzić namokniętej serwetki.
  7. Na tym etapie można dowolnie podmalować / wycieniować tło.
  8. Lakierujemy całą pracę lakierem ochronnym. Ilość warstw jest dowolna, ale celem jest to by nie wyczuwać pod palcami krawędzi naklejonego motywu. Kolejne warstwy nakładamy po wyschnięciu poprzedniej. Co kilka warstw powierzchnię można wyrównać drobnoziarnistym papierem ściernym.

 

Przykładowe (nadesłane) prace z użyciem jednoskładnikowego preparatu do spękań:

Jeśli chcemy uniknąć przebijania spękań przez naklejony motyw, należy rozplanować kompozycję wcześniej i przy nakładaniu medium omijać miejsca w których będa motywy. Na zdjęciu jest to efekt zamierzony.

 

Na desce i buteleczce całą powierzchnię pokrywają bardzo drobne spękania.


Strona domowaStrona domowa